Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nabídky na levnější dodávky elektřiny

4. 6. 2013

 Pokud vás navštíví obchodní zástupce s nabídkou levnější dodávky elektřiny, buďte opatrní. Ověřte si totožnost osoby i to, jakou společnost zastupuje.

Zapamatujte si:

Pokud vás navštíví obchodní zástupce s nabídkou levnější dodávky elektřiny, buďte opatrní. Ověřte si totožnost osoby i to, jakou společnost zastupuje. A neváhejte potvrdit si jeho informace na kontaktní lince společnosti.

 

Nikdo nemá právo vidět vaše poslední vyúčtování energií. Tím spíš, pokud tvrdí, že zastupuje vašeho dosavadního dodavatele. Ten jistě všechny informace má a nepotřebuje si je ověřovat tímto způsobem.

 

Požádejte obchodního zástupce o předložení úplných a platných ceníků a obchodních podmínek. Pokud na vás dealer bude tlačit, abyste smlouvu podepsali okamžitě během jedné minuty, aniž byste si ji řádně pročetli, už to by měl být signál, že něco není v pořádku.

 

Než podepíšete jakýkoli dokument, důkladně si ho přečtěte. Prostudujte si i obchodní podmínky. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Ptejte se, seriózní obchodník vám vše vysvětlí. A pokud ne, raději požádejte o čas na rozmyšlenou. Podívejte se na internet, přečtěte si diskuse a zkušenosti jiných zákazníků.

 

Na stránkách Energetického regulačního úřadu najdete seznam všech licencovaných obchodníků s elektřinou. Změna dodavatele elektrické energie je ze zákona bezplatná, ale musíte samozřejmě dodržet výpovědní lhůty u svého stávající dodavatele.

 

Při volbě nového dodavatele by neměla být rozhodující pouze cena za odběr silové elektřiny. Ta je totiž jen jednou ze složek celkové ceny za odběr elektrické energie. Řada dodavatelů energie navíc účtuje různé skryté poplatky, zejména aktivační poplatky a další měsíční paušály, které nakonec zdánlivě výhodnou cenu můžou naopak výrazně prodražit.

 

I od podepsané smlouvy se dá odstoupit. Pokud jde o smlouvy o dodávkách energií, je možné od smlouvy odstoupit do čtrnácti dnů ode dne uzavření smlouvy. Pokud dosud nebyla zahájena dodávka služby, tak do jednoho měsíce.

 

Jestliže byla smlouva uzavřena mimo prostory obvyklé k

podnikání, máte právo od smlouvy odstoupit bez udání důvodu a bez jakýchkoli sankcí do čtrnácti dnů. Pokud na toto právo nejste ve smlouvě upozorněni, můžete od smlouvy odstoupit ve lhůtě do jednoho roku ode dne uzavření smlouvy.

 

Případné spory s dodavatelem elektřiny můžete řešit i prostřednictvím Energetického regulačního úřadu. Jeho rozhodnutí bude na úrovni soudního rozhodnutí. Svůj návrh můžete podat na kterékoliv pracoviště Energetického regulačního úřadu. Kontakty najdete na stránkách www.eru.cz

Zdroj: http://finance.idnes.cz/nabidky-levnejsi-elektriny-dfl-/viteze.aspx?c=A130328_152842_viteze_zuk